Hogyan ültessünk facsemetét?

Hogyan ültessünk facsemetét?

Gyümölcsfavásárlás után feltevődik a kérdés, hogyan is lássunk hozzá a csemete elültetéséhez, hogy az biztosan megéljen, és erőteljes, bőségesen termő fává fejlődjön. 

Farkas Attila

2016. április 09., 20:352016. április 09., 20:35

Első lépésként a frissen vásárolt csemetét tegyük egy vederbe, és rövid időre, maximum néhány órára áztassuk be a gyökereit. Ha aznap nem kerülne sor az elültetésre, akkor a gyökérzetet körbevehetjük nedves homokkal vagy fűrészporral, ez megóvja a kiszáradástól, így akár több napig is elhalaszthatjuk az ültetést. A fiatal fát félretehetjük egy szélvédettebb helyre, de semmiképp ne vigyük be a lakásba vagy fűtött garázsba.

Fagymentes, száraz időben fogjunk hozzá a fa ültetéséhez. Nagyon elázott vagy megfagyott talajban nemcsak ásni nehezebb, hanem az ültetés sem lesz sikeres. A faültetés – különösen a gyümölcsfáé – kellemes hangulatú, emlékezetes munkálat lehet, ha egy napsütéses délelőttöt választunk, amikor a család apraja-nagyja részt vehet a munkában.

Hová kerüljön a csemete?

Alaposan válasszuk ki a fa jövőbeli helyét, gondoljunk arra, hogy mekkorára fog nőni tíz, tizenöt év múlva, hogy melyik részét fogja leárnyékolni az udvarnak, mert néhány év múlva arrébb ültetni sokkal több időt igényel majd, mint most megfontolni a pozícióját. Ha több csemetét is ültetünk, nem árt, ha előbb pálcákkal kitűzdeljük a helyüket, és csak akkor fogunk hozzá a gödörásáshoz. Egy átlagos csemetének ásott gödör fél méter átmérőjű, fél méter mély legyen.

Sekély ásóvágásokkal vágjuk fel a gyepet, tegyük félre, majd ássuk ki a gödröt. A gödör alján és oldalán ásóvillával vagy néhány ásóvágással lazítsuk fel a földet. Ha a termőtalaj vékony és a föld rossz minőségű, köves, agyagos vagy szélsőségesen homokos, akkor lehetőség szerint használjunk majd más talajt a visszaföldelésnél. Érdemes az ásás során a talaj felső arasznyi rétegét – melynek szerkezete sokkal jobb – külön kupacba tenni és az ültetés során majd ezzel venni körbe a gyökérzetet.

Nincs szükség trágyázásra

A gödörbe érett trágyát vagy műtrágyát nem kell, friss istállótrágyát pedig nem szabad tenni. Ha a gyökeret körülvevő talaj tápanyagban nagyon gazdag, akkor a gyökerek az első néhány év során kevésbé fognak elágazni, szétterülni a talajban, célunk pedig az, hogy a fa minél erőteljesebb, minél jobban szerteágazó gyökérzetet fejlesszen. A jól fejlett gyökérzet nagyban hozzájárul a későbbiekben a fa szárazságtűréséhez, illetve ahhoz, hogy stabilan tartsa a törzset és a koronát. Az átlagos kerti talaj éppen elég tápanyagot tartalmaz ahhoz, hogy a fa jó fejlődésnek induljon, mint már említettem, csak akkor kell javítani rajta, ha szélsőségesen rossz minőségű.

Mivel minden csemetének gyenge a gyökérzete, ezért egy támasztókaróra lesz szükségük az első évben. Ha a karót függőlegesen, a csemete törzsével párhuzamosan fogjuk elhelyezni, akkor ez kerüljön először a gödörbe. Általánosan elterjedt gyakorlat, hogy a támasztókaró a csemete északi oldalára kerül, de erősen szeles helyen tehetjük ettől eltérően, ha úgy jobban fogja tartani a kis fát. Ha a karót srégen helyezzük el, amelynek előnye, hogy nem lesz a fa gyökereinek közvetlen közelében, akkor a fa elültetése után is beszúrhatjuk a talajba. Mielőtt a gödörbe kerülne a csemete, a gyökérzetét még egyszer mártogassuk vízbe vagy nagyon híg sárba.

Szokatlanul száraz talaj esetén töltsünk a gödörbe is egy-két veder vizet, hogy a környékén lévő talaj elázzon. Az aljára szórjunk néhány centis réteget porhanyós, laza földből, majd helyezzük erre rá függőlegesen a csemetét. Győződjünk meg arról, hogy nincs túl mélyen, ami azt jelenti, hogy az oltási pont kevéssel a talaj felszíne fölött legyen. Nagyon fontos a talaj felső rétegének használata és a fácska finom fel-le rázogatása a betakarás kezdetén, hogy a talajmorzsák minél jobban hozzátapadjanak a gyökérzethez.

Miután teljesen elföldeltük, enyhén megtömöríthetjük a talajt a lábunkkal, de ne tapossuk körbe a fát, a fa körül a talaj szintje legyen egy nagyon kicsit mélyebben, mint a környezet, hogy az esővíz majd ott összegyűljön, és öntözni is könnyebb legyen. Áztassuk jól át a talajt a csemete körül, és az öntözésre ne csak az elkövetkezendő hetekben, hanem a következő két évben – különösképpen nyáron – figyeljünk oda. A csemete törzsét valamilyen puha, rugalmas anyaggal (pl. rossz bicikligumival) kössük a tartókaróhoz. A fa körül a gödör felszínét beboríthatjuk mulcsozó anyaggal, ez visszafogja a gyomok megjelenését, és csökkenti a talaj kiszáradását is.

Ha telkünk elhelyezéséből adódóan megtörténhet, hogy vadnyulak vagy őzek járnak arra, akkor mindenképp vegyük körbe valamiféle védelemmel a frissen ültetett fát. A jól elültetett fa nagyon szépen fog fejlődni, hamarabb termőre fordul, és betegséggel szemben is ellenállóbb lesz, mint egy olyan, amely csak bele volt ásva a földbe.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. március 22., péntek

„Ha egészségesebben szeretnénk élni, akkor tudnunk kell, hogy mit eszünk”

A REL, azaz a rövid ellátási láncok előnyeiről, a tudatos vásárlóvá válásunk lépéseiről beszélgettünk Szólláth Tiborral, Hajdúnánás város polgármesterével, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Környezetért és Fenntarthatóságért felelős alelnökével.

„Ha egészségesebben szeretnénk élni, akkor tudnunk kell, hogy mit eszünk”
2024. március 08., péntek

„Ha megvan a bizalom, akkor termelő és vásárló kölcsönösen előre viszi egymást”

Ezen a héten Gergely Leventét, agrárszakembert és gyümölcstermesztőt kérdeztük a REL, azaz a rövid ellátási láncok előnyeiről.

„Ha megvan a bizalom, akkor termelő és vásárló kölcsönösen előre viszi egymást”
2024. február 09., péntek

„Tudatos vásárlók nélkül nem maradhatnak életben a kistermelők” (x)

Cilip Árpád, a Hargita Megye Fejlesztési Ügynökségének igazgatójával és a Székely Termék védjegy koordinátorával beszélgettünk a rövid ellátási láncok létjogosultságáról és a Székelyföld-szerte egyre megerősödő tudatos vásárlói rétegről.

„Tudatos vásárlók nélkül nem maradhatnak életben a kistermelők” (x)
2023. december 23., szombat

Online italrendelések az ünnepek alkalmával az eMAG-ról (x)

Csak az elmúlt héten több mint 1300 üveg bort rendeltek a platform kliensei, különböző borfajtákból. Az ügyfelek átlagosan egy rendelésben négy üveg bort rendeltek, amire átlagosan 206 lejt költöttek. A romániai borok vezetik az eladási listákat.

Online italrendelések az ünnepek alkalmával az eMAG-ról (x)
2023. december 15., péntek

A REL-közösségekben az erő (x)

2010-ben találkozott először a rövid ellátási lánc fogalmával, miután kollégái segítségével megismerte a nyugat-európai REL-ek közösségépítő és gazdasági erejét. Smaranda Enache kapcsolatát a REL-el a következőkben ismerhetjük meg.

A REL-közösségekben az erő (x)
A REL-közösségekben az erő (x)
2023. december 15., péntek

A REL-közösségekben az erő (x)

2023. december 08., péntek

„A Helyénvaló bolt egy igazi színfolt a város szövetében” (x)

Az év végéhez közeledve fejtörést okozhat, hogy mivel lepjük meg szeretteinket, kollégáinkat. Érdemes lehet olyan szempontokat figyelembe vennünk vásárlásaink alkalmával, mint tudatosság, hozzáadott érték és megbízhatóság.

„A Helyénvaló bolt egy igazi színfolt a város szövetében” (x)
2023. december 02., szombat

„A székelyföldi táj veszne el, ha nem lennének kistermelőink” (x)

A székelyudvarhelyi Helyénvaló helyi bolt igazgatóját és REL-szakértőt, Molnár Judithot kérdeztük arról, milyen célok mentén építették fel a már 5 éve működő vállalkozást. Milyen előnyökkel jár, ha rövid ellátási láncokból szerezzük be élelmiszereinket.

„A székelyföldi táj veszne el, ha nem lennének kistermelőink” (x)
2023. november 24., péntek

„A helyi termék mögött ott van egy életmese” (x)

Helyi termelőtől származó termék versus hipermarketben található paradicsom. Mi a minőségbeli különbség? Hogyan találjuk meg a saját utunkat a REL-hez, azaz a rövid ellátási láncokhoz? Kádár Annamária pszichológust kérdeztük saját tapasztalatairól.

„A helyi termék mögött ott van egy életmese” (x)
2023. november 17., péntek

A helyi gazdák a legjobb minőséget nyújtják (x)

A REL, azaz a rövid ellátási láncokról, a tudatos vásárlás előnyeiről, a Műanyagmentes júliusról és arról beszélgettünk Dávid Panni, bloggerrel hogy miért éri meg helyi termelőktől vásárolni.

A helyi gazdák a legjobb minőséget nyújtják (x)
2023. november 10., péntek

Orbán Árpád: „felelősek vagyunk egymásért. A REL célja közösen megmaradni” (x)

Mit jelent a rövid élelmiszerellátási lánc, mit érdemes tudni a REL-ről, és hogyan kapcsolódik a Civitas Alapítvány ehhez a projekthez? Orbán Árpádot, a Civitas Alapítvány fejlesztési igazgatóját kérdeztük.

Orbán Árpád: „felelősek vagyunk egymásért. A REL célja közösen megmaradni” (x)