Hagyományos töltött bárány, különleges sült bárány

Hagyományos töltött bárány, különleges sült bárány

Töltött bárány tojással, májjal, csontos bárány kakukkfűvel, vörösboros sült bárány.

Krónika

2016. március 26., 10:462016. március 26., 10:46


Töltött bárány tojással, májjal

Hozzávalók: 1 negyed bárány (egy 7 kg-os bárány negyede), 8 főtt tojás, 8 nyers tojás, 1 nagyobb fej hagyma, 2 gerezd fokhagyma, 10 dkg füstölt szalonna, 2 szelet fehér kenyér, 1,5 dl tej, 1 máj, petrezselyemzöld, só, bors, pirospaprika.

Elkészítés: A 8 tojást keményre főzzük. A bárányszegy felső részét óvatosan elválasztjuk a bordás résztől, hogy a tölteléknek helye legyen. (Ha frissen vágott a bárány, ezt megtehetjük az ujjunkkal vagy egy tompa késsel.) Ha már kifagyott a zsírja, akkor leforrázzuk, hogy könnyebben le tudjuk választani a felső réteget. Besózzuk kívül-belül és félretesszük, amíg a töltelék elkészül. A 2 szelet kenyeret megáztatjuk a tejben.

A májat 5 percig főzzük, ledaráljuk az áztatott kenyérrel, hagymával, fokhagymával, füstölt szalonnával. Hozzáadjuk a 8 felvert nyers tojást, sót, borsot és a petrezselyemzöldet. Ekkor óvatosan elvegyítjük a kockára vágott 8 főtt tojással és 1-2 evőkanál olajat is tehetünk a töltelékbe. Ha túl nagy a lyuk a húson, előzőleg bevarrjuk és csak akkora rést hagyunk, hogy egy kanállal belekanalazzuk a tölteléket, majd ezt is bevarrjuk. Megszórjuk paprikával, egy kevés olajjal átdörzsöljük, hogy mindenhol szép piros legyen.

Olajat és vizet öntünk az edénybe, letakarjuk alufóliával és betesszük az előmelegített sütőbe és kb. 2 órát sütjük. Ha nem akarunk alufóliát használni, akkor gyakran meglocsoljuk az edényben lévő olajos vízzel. A vizet időnként pótoljuk.

Csontos bárány kakukkfűvel

Hozzávalók: fél kg csontos bárányhús, 3 gerezd fokhagyma, 2 szál kakukkfű, 2 ek. olívaolaj, só ízlés szerint, bors ízlés szerint. A mártáshoz: 1 kis fej vöröshagyma (apró kockákra vágva), 2 szál petrezselyem (apróra vágva), 1 ek. vaj, 3 dl alaplé (vagy 1 leveskocka 3 dl vízben oldva). Köret: pár koktélparadicsom, 2 szelet kenyér (friss, ropogós).

Elkészítés: A húst pácoljuk be egy fél órára. Mély tálba öntsünk olívaolajat, dobjunk bele néhány nem túl apróra szeletelt fokhagymát. A hús mindkét oldalát borsozzuk, majd helyezzük a tálba. Fektessünk mellé, rá néhány ág kakukkfüvet, illetve a tetejére is mehetnek fokhagymaszeletek és olívaolaj. Fedjük le, tegyük félre. Kapcsoljuk be a sütőt, és melegítsük elő 180 fokra.

Forrósítsunk fel egy serpenyőt, majd öntsünk bele kevés olívaolajat, és helyezzük bele a húst. Sózzuk, borsozzuk, majd hagyjuk sülni 3 percig, majd fordítsunk egyet rajta, és a másik oldalára is mehet só, bors. Ezt is 3 percig süssük. Tegyük át egy tepsibe, helyezzük a sütőbe, és süssük meg. Amikor kész, szedjük ki a húst, tegyük egy mélyebb tányér közepére, öntsük rá a híg, leveses mártást. Mártás: amíg a hús sül, elkészíthetjük mellé a mártást.

Kevés olívaolajat felforrósítunk, majd rádobjuk az apróra vágott hagymát. Picit pirítjuk (ne barnuljon meg), majd hozzáadjuk a vajat, és ezzel kicsit krémesebb állagot érünk el. Öntsük rá az alaplevet, adjunk hozzá kevés sót, borsot, ha kell (kóstolgassunk bátran), és az apróra vágott, friss petrezselymet. Köret: a paradicsomokat dobjuk közepes lángon felmelegített serpenyőbe néhány percre, hogy kicsit megrottyanjanak, épp csak beráncosodjon a héjuk, és kapjanak némi színt. Friss kenyérrel tálaljuk.

Vörösboros sült bárány

Hozzávalók: 1 kg bárányhús, sárgarépa, fehérrépa, alma, két vöröshagyma, pár gerezd fokhagyma, 2 szál rozmaring, 650 g lecsó, 5 dl vörösbor, kevés mustár, só ízlés szerint, bors ízlés szerint, pár szelet húsos szalonna.

Elkészítés: Egy tepsiben elrendezzük a húsdarabokat, egyenként besózzuk és borsozzuk, körbekenjük mindegyiket mustárral. A sárgarépát és a fehérrépát 10 cm-es darabokra vágjuk, a hagymát és az almát négyfelé, majd egyenletesen elosztjuk a húson. A megtisztított fokhagymát apróra vágjuk és rászórjuk a húsra, a rozmaringot szétrakjuk, a lecsót elosztjuk rajta. Meglocsoljuk a vörösborral. Végül a felszeletelt szalonnával befedjük az egészet. Rátesszük a tepsi fedelét, és betesszük a sütőbe. Egy óra múlva levesszük a fedelet és még sütjük, míg elkészül teljesen.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. március 22., péntek

„Ha egészségesebben szeretnénk élni, akkor tudnunk kell, hogy mit eszünk”

A REL, azaz a rövid ellátási láncok előnyeiről, a tudatos vásárlóvá válásunk lépéseiről beszélgettünk Szólláth Tiborral, Hajdúnánás város polgármesterével, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Környezetért és Fenntarthatóságért felelős alelnökével.

„Ha egészségesebben szeretnénk élni, akkor tudnunk kell, hogy mit eszünk”
2024. március 08., péntek

„Ha megvan a bizalom, akkor termelő és vásárló kölcsönösen előre viszi egymást”

Ezen a héten Gergely Leventét, agrárszakembert és gyümölcstermesztőt kérdeztük a REL, azaz a rövid ellátási láncok előnyeiről.

„Ha megvan a bizalom, akkor termelő és vásárló kölcsönösen előre viszi egymást”
2024. február 09., péntek

„Tudatos vásárlók nélkül nem maradhatnak életben a kistermelők” (x)

Cilip Árpád, a Hargita Megye Fejlesztési Ügynökségének igazgatójával és a Székely Termék védjegy koordinátorával beszélgettünk a rövid ellátási láncok létjogosultságáról és a Székelyföld-szerte egyre megerősödő tudatos vásárlói rétegről.

„Tudatos vásárlók nélkül nem maradhatnak életben a kistermelők” (x)
2023. december 23., szombat

Online italrendelések az ünnepek alkalmával az eMAG-ról (x)

Csak az elmúlt héten több mint 1300 üveg bort rendeltek a platform kliensei, különböző borfajtákból. Az ügyfelek átlagosan egy rendelésben négy üveg bort rendeltek, amire átlagosan 206 lejt költöttek. A romániai borok vezetik az eladási listákat.

Online italrendelések az ünnepek alkalmával az eMAG-ról (x)
2023. december 15., péntek

A REL-közösségekben az erő (x)

2010-ben találkozott először a rövid ellátási lánc fogalmával, miután kollégái segítségével megismerte a nyugat-európai REL-ek közösségépítő és gazdasági erejét. Smaranda Enache kapcsolatát a REL-el a következőkben ismerhetjük meg.

A REL-közösségekben az erő (x)
A REL-közösségekben az erő (x)
2023. december 15., péntek

A REL-közösségekben az erő (x)

2023. december 08., péntek

„A Helyénvaló bolt egy igazi színfolt a város szövetében” (x)

Az év végéhez közeledve fejtörést okozhat, hogy mivel lepjük meg szeretteinket, kollégáinkat. Érdemes lehet olyan szempontokat figyelembe vennünk vásárlásaink alkalmával, mint tudatosság, hozzáadott érték és megbízhatóság.

„A Helyénvaló bolt egy igazi színfolt a város szövetében” (x)
2023. december 02., szombat

„A székelyföldi táj veszne el, ha nem lennének kistermelőink” (x)

A székelyudvarhelyi Helyénvaló helyi bolt igazgatóját és REL-szakértőt, Molnár Judithot kérdeztük arról, milyen célok mentén építették fel a már 5 éve működő vállalkozást. Milyen előnyökkel jár, ha rövid ellátási láncokból szerezzük be élelmiszereinket.

„A székelyföldi táj veszne el, ha nem lennének kistermelőink” (x)
2023. november 24., péntek

„A helyi termék mögött ott van egy életmese” (x)

Helyi termelőtől származó termék versus hipermarketben található paradicsom. Mi a minőségbeli különbség? Hogyan találjuk meg a saját utunkat a REL-hez, azaz a rövid ellátási láncokhoz? Kádár Annamária pszichológust kérdeztük saját tapasztalatairól.

„A helyi termék mögött ott van egy életmese” (x)
2023. november 17., péntek

A helyi gazdák a legjobb minőséget nyújtják (x)

A REL, azaz a rövid ellátási láncokról, a tudatos vásárlás előnyeiről, a Műanyagmentes júliusról és arról beszélgettünk Dávid Panni, bloggerrel hogy miért éri meg helyi termelőktől vásárolni.

A helyi gazdák a legjobb minőséget nyújtják (x)
2023. november 10., péntek

Orbán Árpád: „felelősek vagyunk egymásért. A REL célja közösen megmaradni” (x)

Mit jelent a rövid élelmiszerellátási lánc, mit érdemes tudni a REL-ről, és hogyan kapcsolódik a Civitas Alapítvány ehhez a projekthez? Orbán Árpádot, a Civitas Alapítvány fejlesztési igazgatóját kérdeztük.

Orbán Árpád: „felelősek vagyunk egymásért. A REL célja közösen megmaradni” (x)