Gombatermesztés a kiskertben

Gombatermesztés a kiskertben

Fotó: szekelyhon

Akad olyan kertész, akinek az alapvető, önfenntartó kertészkedésen kívül valami különlegességre, érdekességre is van ideje és érdeklődése. Ilyen lehet a laskagomba termesztése is farönkön.

Farkas Attila

2016. június 18., 17:462016. június 18., 17:46

A farönkös módszer a laskagomba-termesztésnek a legrégibb változata, manapság inkább csak érdekesség, amatőr kertészpraktika. A laskagomba zsákos termesztésével szemben a farönkös módszer kevesebb odafigyelést, gondozást, tudást igényel, és néhány éven keresztül teremni fog.

Megfelelő fát kell választani

Első lépésként megfelelő farönköket kell beszerezni, előkészíteni. A nyárfa, juharfa, kanadai juhar és bükk a legjobb választás, látszatra egészséges, más gombás fertőzésektől mentes fát kell használni. A másfél–egy arasznyi átmérőjű rönköket két, két és fél arasznyi hosszú darabokba kell fűrészelni, így lesznek a legkönnyebben kezelhetők. Ezeket a rönköket fogjuk majd a gomba micéliumával átszövetni. Ez azt jelenti, hogy a gomba vékony fonálhoz hasonló része birtokba veszi a rönköt, keresztülszövi, behálózza azt, és elkezdi a fa szerves anyagainak a lebontását.

Annak érdekében, hogy elősegítsük a gomba terjedését, a rönkök felületére készítsünk keresztirányú vágásokat, vagy fúrjunk kisujj vastagságú, 2-3 cm mély lyukakat. Az átszövéshez és a gomba fejlődéséhez nagyon fontos a megfelelő hőmérséklet és a nedvesség. A rönkös termesztésnél a hőmérsékletet nem fontos szabályozni, de a nedvességtartalmat biztosítani kell. Ha a fa friss vágás, akkor valószínűleg elég nedves, de ha már száraz rönkökkel dolgozunk, először be kell áztatnunk azokat.

Oltás és tárolás

A rönköket ezután fogjuk beoltani és tárolni. A tárolás helye lehet garázs, istálló, fészer, kazánház valamelyik sarka, ahol a lefödött halom nem lesz majd utunkban őszig. A beoltás abban áll, hogy egy leterített fóliára lerakunk néhány rönköt, a vágási felületükre pedig centiméteres vastagságban oltóanyagot szórunk, majd rájuk rakjuk a következő néhány rönköt, ezek keresztmetszetére is rászórva a gombacsírának nevezett anyagot. Ezután az egész rakást lefödjük fóliával, hogy nedvesen és fénytől elzárva tartsuk.

A következő alkalom, amikor a gombával foglalkoznunk kell, augusztus vége – szeptember eleje lesz. Ekkorra, ha mindent jól csináltunk, a micélium már megfelelően átszőtte a faanyagot, a fólia alatt teljesen fehér, kellemesen gombaillatú rönköket találunk. Ekkor a csutakokat „kiültethetjük\" a kertbe.

A megfelelő hely számukra egy szélvédett, nedves, hűvös sarok, kerítések vagy épületek északi oldala. Az átszőtt hengereket egyharmadukig kell beleásni a talajba, száraz idő esetén kissé megöntözni a talajt körülöttük. Az első gombakalapok pár hét múlva, a ködös hideg őszi napok beálltával fognak megjelenni. Ekkor terítsünk szalmát, fakérget, fűrészport vagy újságpapírt a csutakok köré, hogy az esetleges esős idő után a gombák ne legyenek sárosak, és kezdődhet a saját termesztésű laskagombánk szüretelése. A kalapok egészen a tél beálltáig folyamatosan előbukkannak a rönkökön.

Második év őszén még jelentősebb termésre számíthatunk, mint a beoltás és „kiültetés\" évében, és harmadik évben is még jócskán gyűjthetünk gombát a csutakokról. Az oltóanyag, amit gombacsírának is neveznek, nem más, mint steril körülmények között gombamicéliummal átszövetett gabonaszemek vagy ritkábban átszövetett fatipli. Beszerzése a legkönnyebb interneten keresztül vagy komolyabb kertészeti árudákból, esetleg külföldről, de ha van gombatermesztéssel foglalkozó ismerősünk, akkor tőle is kérhetünk segítséget ez ügyben.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. március 22., péntek

„Ha egészségesebben szeretnénk élni, akkor tudnunk kell, hogy mit eszünk”

A REL, azaz a rövid ellátási láncok előnyeiről, a tudatos vásárlóvá válásunk lépéseiről beszélgettünk Szólláth Tiborral, Hajdúnánás város polgármesterével, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Környezetért és Fenntarthatóságért felelős alelnökével.

„Ha egészségesebben szeretnénk élni, akkor tudnunk kell, hogy mit eszünk”
2024. március 08., péntek

„Ha megvan a bizalom, akkor termelő és vásárló kölcsönösen előre viszi egymást”

Ezen a héten Gergely Leventét, agrárszakembert és gyümölcstermesztőt kérdeztük a REL, azaz a rövid ellátási láncok előnyeiről.

„Ha megvan a bizalom, akkor termelő és vásárló kölcsönösen előre viszi egymást”
2024. február 09., péntek

„Tudatos vásárlók nélkül nem maradhatnak életben a kistermelők” (x)

Cilip Árpád, a Hargita Megye Fejlesztési Ügynökségének igazgatójával és a Székely Termék védjegy koordinátorával beszélgettünk a rövid ellátási láncok létjogosultságáról és a Székelyföld-szerte egyre megerősödő tudatos vásárlói rétegről.

„Tudatos vásárlók nélkül nem maradhatnak életben a kistermelők” (x)
2023. december 23., szombat

Online italrendelések az ünnepek alkalmával az eMAG-ról (x)

Csak az elmúlt héten több mint 1300 üveg bort rendeltek a platform kliensei, különböző borfajtákból. Az ügyfelek átlagosan egy rendelésben négy üveg bort rendeltek, amire átlagosan 206 lejt költöttek. A romániai borok vezetik az eladási listákat.

Online italrendelések az ünnepek alkalmával az eMAG-ról (x)
2023. december 15., péntek

A REL-közösségekben az erő (x)

2010-ben találkozott először a rövid ellátási lánc fogalmával, miután kollégái segítségével megismerte a nyugat-európai REL-ek közösségépítő és gazdasági erejét. Smaranda Enache kapcsolatát a REL-el a következőkben ismerhetjük meg.

A REL-közösségekben az erő (x)
A REL-közösségekben az erő (x)
2023. december 15., péntek

A REL-közösségekben az erő (x)

2023. december 08., péntek

„A Helyénvaló bolt egy igazi színfolt a város szövetében” (x)

Az év végéhez közeledve fejtörést okozhat, hogy mivel lepjük meg szeretteinket, kollégáinkat. Érdemes lehet olyan szempontokat figyelembe vennünk vásárlásaink alkalmával, mint tudatosság, hozzáadott érték és megbízhatóság.

„A Helyénvaló bolt egy igazi színfolt a város szövetében” (x)
2023. december 02., szombat

„A székelyföldi táj veszne el, ha nem lennének kistermelőink” (x)

A székelyudvarhelyi Helyénvaló helyi bolt igazgatóját és REL-szakértőt, Molnár Judithot kérdeztük arról, milyen célok mentén építették fel a már 5 éve működő vállalkozást. Milyen előnyökkel jár, ha rövid ellátási láncokból szerezzük be élelmiszereinket.

„A székelyföldi táj veszne el, ha nem lennének kistermelőink” (x)
2023. november 24., péntek

„A helyi termék mögött ott van egy életmese” (x)

Helyi termelőtől származó termék versus hipermarketben található paradicsom. Mi a minőségbeli különbség? Hogyan találjuk meg a saját utunkat a REL-hez, azaz a rövid ellátási láncokhoz? Kádár Annamária pszichológust kérdeztük saját tapasztalatairól.

„A helyi termék mögött ott van egy életmese” (x)
2023. november 17., péntek

A helyi gazdák a legjobb minőséget nyújtják (x)

A REL, azaz a rövid ellátási láncokról, a tudatos vásárlás előnyeiről, a Műanyagmentes júliusról és arról beszélgettünk Dávid Panni, bloggerrel hogy miért éri meg helyi termelőktől vásárolni.

A helyi gazdák a legjobb minőséget nyújtják (x)
2023. november 10., péntek

Orbán Árpád: „felelősek vagyunk egymásért. A REL célja közösen megmaradni” (x)

Mit jelent a rövid élelmiszerellátási lánc, mit érdemes tudni a REL-ről, és hogyan kapcsolódik a Civitas Alapítvány ehhez a projekthez? Orbán Árpádot, a Civitas Alapítvány fejlesztési igazgatóját kérdeztük.

Orbán Árpád: „felelősek vagyunk egymásért. A REL célja közösen megmaradni” (x)