Az éhes gyerek kevésbé koncentrál: fontos az egészséges tízórai és uzsonna

Az éhes gyerek kevésbé koncentrál: fontos az egészséges tízórai és uzsonna

Az új tanév kezdetén a számos teendő között arra is érdemes odafigyelni, hogy tízóraira és uzsonnára mit és hogyan visznek a gyerekek az iskolába. Sok családban gondot okoz a diákok napközbeni étkeztetése, a reggeli rohanásban gyakran nincs idő bőséges reggelire, egészséges tízórai készítésére.

Kiss Judit

2016. szeptember 24., 23:022016. szeptember 24., 23:02

Ha a szülő befizet az iskolai étkezdébe, még nem biztos, hogy a gyermek a menüt meg is eszi, arról nem is beszélve, hogy azt sem tudhatjuk, milyen alapanyagokból készül az étel, csak sejtjük. Gyakran az uzsonna is kimarad, vagy nassolás lesz belőle, és a szülők leggyakrabban csak a vacsorát és a hétvégi étkezéseket tudják ellenőrizni. Pedig nem mindegy, hogy a gyermek mit, mikor és mennyit eszik. Unalomig ismételt közhely, hogy a reggeli a legfontosabb étkezés.

Különösen igaz ez a gyermekeknél, akiknek sok energiára van szükségük, hogy az iskolában helytálljanak. Ugyanilyen fontos a tízórai is, mert az éhes gyerek kevésbé tud koncentrálni. Az sem mindegy, hogy ezek az étkezések miből állnak. Ha zsebpénzt adunk, amelyet a büfében költ el a csemeténk, nagy valószínűséggel péksüteményekre költi, de ez még a jobbik eset, ugyanis ezeken a helyeken édességet is lehet kapni, és könnyen elcsábulhat ezek láttán.

Reggelizzen a gyerek

A magyarországi Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) összegyűjtötte a legfontosabb szempontokat, hogy a gyerekek a főétkezések között is jót és jól ehessenek. Zoltai Anna, a NÉBIH Vendéglátás- és Étkeztetés Felügyeleti Osztályának vezetője az M1 aktuális csatorna műsorában nemrég arra hívta fel a figyelmet, hogy soha ne engedjük reggeli nélkül iskolába a gyerekeket.

Az iskolába csomagolt elemózsia elkészítésére szánjunk elég időt, reggelente frissen készítsük el a tízóraira, uzsonnára szánt ételt a korábban beszerzett alapanyagokból. Az általános élelmiszer-biztonsági szabályok betartása az uzsonna elkészítésekor is elengedhetetlen: mielőtt hozzáfogunk, alaposan mossunk kezet, használjunk tiszta eszközöket, és legyen külön vágódeszka a hozzávalók előkészítéséhez.

A gyermekeknek gyakori és változatos táplálkozásra van szükségük, az iskolai kisétkezésekhez azonban élelmiszer-biztonsági szempontból is biztonságos ételeket csomagoljunk. Ilyenek például a nem édes péksütemények, kenyerek, a melléjük csomagolt, jól átsült hússzeletek, a hűtést nem igénylő húskészítmények, a kemény sajtfélék és müzliszeletek. Ami viszont kerülendő, az az édesség, a cukorka, a csokoládé, az édes kekszek és az édes sütemények.

Az édes üdítők helyett inkább hűtött vizet és szezonális gyümölcsöt, zöldséget csomagoljunk, és különösen a kisebb gyerekeknek ezt előre szeleteljük fel. A gyümölcsök közül körtét, almát, szilvát, szőlőt javasolt a szakember. Zoltai Anna felhívta a figyelmet: veszélyes, ha nem megfelelően kezelt élelmiszert fogyasztanak a gyerekek, az ő szervezetük ugyanis a felnőttekénél is érzékenyebb. A gyerekek ugyanakkor nem tudnak különbséget tenni a romlott és a nem romlott étel között.

Gyorsan romlandó élelmiszereket – pástétomokat, halas vagy tojáskrémeket – ne vigyen a gyerek tízóraira, uzsonnára meleg időben. A téliszalámi, a kolbászfélék nem romlanak meg egy nap alatt, a sajtok közül pedig a keményebb sajtot válasszuk. Annak érdekében, hogy a gyerekek el is fogyasszák az iskolában a tízóraira, uzsonnára csomagolt ételt, érdemes velük megbeszélni, hogy mit szeretnének. Az semmiképpen nem jó, ha a gyerek éhes az iskolában, mert az kihat a teljesítményére is, hangsúlyozta Zoltai Anna.

Vonzóvá tett tízórai

Az egészséges ételektől a gyerekek általában viszolyognak, azonban ha csábítóvá tesszük néhány trükkel, akkor bármit el tudunk „adni” gyermekünknek. Hogyan teheti a szülő vonzóbbá a gyerek számára a tízórait? Szerezzünk be egy nagy műanyag dobozt, és ebbe tegyük az ételeket. A dobozt akár ki is dekorálhatjuk. A szendvicseket vágjuk háromszög alakúra, tegyünk a sajtok és felvágottak alá salátalevelet, retket vagy paprikát karikákra vágva, ízesítsük kevés majonézzel, mustárral. Az almát konyharuhával jól dörzsöljük át, hogy csillogó legyen.

Ha csomagolunk nyers zöldséget, ahhoz készítsünk mártogatóst. Csomagoljunk innivalót is, készíthetünk előző este egy adag gyümölcs- vagy zöld teát, amit mézzel és citromlével ízesítünk, vagy csomagolhatunk gyümölcslevet is. Kenyérbe nemcsak felvágottat és sajtot tehetünk, de készíthetünk túró- vagy vajkrémeket is, hogy változatos legyen a tízórai.

A kenyeret, zsömléket ha lefagyasztjuk, és előző este kivesszük a mélyhűtőből, reggelre friss pékáruból készíthetjük a finomságokat. Reggelire ideális például a müzli mézzel és aszalt gyümölcsökkel, magvakkal, rántotta teljes kiőrlésű kenyérrel, gyümölcslé. Tízóraira és nassoláshoz az aszalt gyümölcs, teljes kiőrlésű keksz, joghurt mézzel és aszalt gyümölccsel, olajos magvak, nyers zöldségek a legegészségesebbek.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. március 22., péntek

„Ha egészségesebben szeretnénk élni, akkor tudnunk kell, hogy mit eszünk”

A REL, azaz a rövid ellátási láncok előnyeiről, a tudatos vásárlóvá válásunk lépéseiről beszélgettünk Szólláth Tiborral, Hajdúnánás város polgármesterével, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Környezetért és Fenntarthatóságért felelős alelnökével.

„Ha egészségesebben szeretnénk élni, akkor tudnunk kell, hogy mit eszünk”
2024. március 08., péntek

„Ha megvan a bizalom, akkor termelő és vásárló kölcsönösen előre viszi egymást”

Ezen a héten Gergely Leventét, agrárszakembert és gyümölcstermesztőt kérdeztük a REL, azaz a rövid ellátási láncok előnyeiről.

„Ha megvan a bizalom, akkor termelő és vásárló kölcsönösen előre viszi egymást”
2024. február 09., péntek

„Tudatos vásárlók nélkül nem maradhatnak életben a kistermelők” (x)

Cilip Árpád, a Hargita Megye Fejlesztési Ügynökségének igazgatójával és a Székely Termék védjegy koordinátorával beszélgettünk a rövid ellátási láncok létjogosultságáról és a Székelyföld-szerte egyre megerősödő tudatos vásárlói rétegről.

„Tudatos vásárlók nélkül nem maradhatnak életben a kistermelők” (x)
2023. december 23., szombat

Online italrendelések az ünnepek alkalmával az eMAG-ról (x)

Csak az elmúlt héten több mint 1300 üveg bort rendeltek a platform kliensei, különböző borfajtákból. Az ügyfelek átlagosan egy rendelésben négy üveg bort rendeltek, amire átlagosan 206 lejt költöttek. A romániai borok vezetik az eladási listákat.

Online italrendelések az ünnepek alkalmával az eMAG-ról (x)
2023. december 15., péntek

A REL-közösségekben az erő (x)

2010-ben találkozott először a rövid ellátási lánc fogalmával, miután kollégái segítségével megismerte a nyugat-európai REL-ek közösségépítő és gazdasági erejét. Smaranda Enache kapcsolatát a REL-el a következőkben ismerhetjük meg.

A REL-közösségekben az erő (x)
A REL-közösségekben az erő (x)
2023. december 15., péntek

A REL-közösségekben az erő (x)

2023. december 08., péntek

„A Helyénvaló bolt egy igazi színfolt a város szövetében” (x)

Az év végéhez közeledve fejtörést okozhat, hogy mivel lepjük meg szeretteinket, kollégáinkat. Érdemes lehet olyan szempontokat figyelembe vennünk vásárlásaink alkalmával, mint tudatosság, hozzáadott érték és megbízhatóság.

„A Helyénvaló bolt egy igazi színfolt a város szövetében” (x)
2023. december 02., szombat

„A székelyföldi táj veszne el, ha nem lennének kistermelőink” (x)

A székelyudvarhelyi Helyénvaló helyi bolt igazgatóját és REL-szakértőt, Molnár Judithot kérdeztük arról, milyen célok mentén építették fel a már 5 éve működő vállalkozást. Milyen előnyökkel jár, ha rövid ellátási láncokból szerezzük be élelmiszereinket.

„A székelyföldi táj veszne el, ha nem lennének kistermelőink” (x)
2023. november 24., péntek

„A helyi termék mögött ott van egy életmese” (x)

Helyi termelőtől származó termék versus hipermarketben található paradicsom. Mi a minőségbeli különbség? Hogyan találjuk meg a saját utunkat a REL-hez, azaz a rövid ellátási láncokhoz? Kádár Annamária pszichológust kérdeztük saját tapasztalatairól.

„A helyi termék mögött ott van egy életmese” (x)
2023. november 17., péntek

A helyi gazdák a legjobb minőséget nyújtják (x)

A REL, azaz a rövid ellátási láncokról, a tudatos vásárlás előnyeiről, a Műanyagmentes júliusról és arról beszélgettünk Dávid Panni, bloggerrel hogy miért éri meg helyi termelőktől vásárolni.

A helyi gazdák a legjobb minőséget nyújtják (x)
2023. november 10., péntek

Orbán Árpád: „felelősek vagyunk egymásért. A REL célja közösen megmaradni” (x)

Mit jelent a rövid élelmiszerellátási lánc, mit érdemes tudni a REL-ről, és hogyan kapcsolódik a Civitas Alapítvány ehhez a projekthez? Orbán Árpádot, a Civitas Alapítvány fejlesztési igazgatóját kérdeztük.

Orbán Árpád: „felelősek vagyunk egymásért. A REL célja közösen megmaradni” (x)