Egyfordulós marad a polgármester-választás

Egyfordulós marad a polgármester-választás

Fotó: Pethő Melánia

FRISSÍTVE – Idén is egy fordulóban választhatunk polgármestereket, miután az alkotmánybíróság szerdán érdemben nem nyilvánított véleményt Liviu Avram, az Adevărul napilap főszerkesztő-helyettesének alkotmányossági kifogása kapcsán, amelyet az önkormányzati választási jogszabály miatt nyújtott be. A taláros testület egyhangúlag vetette el az újságíró beadványát.

Balogh Levente

2016. május 04., 13:352016. május 04., 13:35

2016. május 04., 19:232016. május 04., 19:23

Avram az önkormányzati választási törvény két cikkelye ellen is kifogást emelt: az egyik a jelöltséghez szükséges támogatói aláírások számát rögzíti, a másik azt, hogy egy fordulóban választják meg az elöljárókat.

Augustin Zegrean, az alkotmánybíróság elnöke a döntést követően kijelentette: a taláros testület szempontjából egy fordulóban is lebonyolítható az önkormányzati választás, és bár még 30 hasonló témájú panasz érkezett hozzájuk, „a vonatkozó gyakorlatot nem egyik napról a másikra módosítják\".

Mint kifejtette, az aláírások számára vonatkozó panaszt azért vetették el, mert a választások szabályainak kidolgozása a parlament feladata, és az Európa Tanács alkotmányjogi szaktestülete, a Velencei Bizottság is úgy nyilatkozott, hogy sem a választhatósághoz, sem a választáshoz való jogot nem csorbítja, ha a jelöltséget bizonyos számú aláírás összegyűjtéséhez kötik.

Az egyfordulós szavazást kifogásoló panasszal azért nem foglalkoztak, mivel az semmilyen kapcsolatban sem áll azzal, hogy hány aláírást kell összegyűjteniük a jelölteknek.

RMDSZ: az egyetlen jó döntés született

A Krónika megkeresésére Kovács Péter, az RMDSZ ügyvezető elnöke az alkotmánybíróság döntését úgy kommentálta: az egyetlen lehetséges jó döntést hozták meg. „Elfogadhatatlan lett volna, hogy 31 nappal a választás előtt megváltoztassák a játékszabályokat\" – szögezte le Kovács. Mint kifejtette, az RMDSZ-nek elvi kifogása volt a jelenlegi módosítás ellen, hiszen korábban a Velencei Bizottság, majd ennek nyomán az alkotmánybíróság is úgy foglalt állást, hogy a választási törvényt legkevesebb egy évvel a választások előtt lehet módosítani, ezt pedig figyelembe kell venni.

Kovács lapunk kérdésére ugyanakkor kifejtette, számításaik szerint a várható választási eredményeket alapjaiban nem rendítette volna meg a kétfordulós választás. Már korábban összevetették ugyanis a legutóbbi kétfordulós választásokat az első egyfordulóssal, az eredmény pedig plusz-mínusz tíz polgármester lett volna az RMDSZ számára.

Tánczos Barna, az RMDSZ szenátusi frakcióvezetője a taláros testület döntését kommentálva kijelentette: az természetes és normális, mivel a vonatkozó törvényben semmilyen alkotmányellenes elem sincs.

Florin Iordache, a képviselőház szociáldemokrata párti (PSD) alelnöke is úgy vélekedett, hogy a döntés normális, és összhangban van az alkotmánnyal. „Nem lehet most módosítani, hiszen holnapután kezdődik a kampány\" – hangoztatta Iordache, azzal vádolva a liberálisokat, hogy a kétfordulós választások szorgalmazásával meg akarták zavarni a választásokat.

Emlékeztetett a Velencei Bizottság ajánlására, miszerint a választások előtt legkevesebb egy évvel javallott a választási törvények módosítása. Alina Gorghiu, a módosítás mellett kardoskodó PNL társelnöke viszont úgy vélekedett: ha az alkotmánybíróság helyt adott volna a beadványnak, azzal megtehette volna az első lépést a dolgok rendezése irányába.

Vitatott reprezentativitás

Az alkotmánybírák Liviu Avram, az Adevărul napilap főszerkesztő-helyettese beadványa nyomán foglalkoztak az üggyel. Avram még a döntés előtt úgy nyilatkozott: azért nyújtotta be az alkotmányossági kifogást, mert álláspontja szerint a jelenlegi, egyfordulós rendszer nem teszi lehetővé a polgárok számára, hogy reprezentatív polgármesterük legyen. Avram szerint még az sem lett volna probléma, hogy a második fordulóra külön költségvetést kellett volna előirányozni: úgy vélte, ez még mindig kisebb ár, mint hogy nem reprezentatívak a polgármesterek.

Avramnak úgy sikerült a taláros testület elé vinnie a kérdést, hogy hiányos támogatói listával függetlenként megpályázta Bukarest főpolgármesteri tisztségét, amikor pedig ezt elutasították, alkotmányossági óvást emelt. Avram ugyanis mindössze három támogatói aláírással rendelkezett. Alkotmányossági óvásában azt kifogásolta, hogy az önkormányzati választásokat szabályozó törvény 50. cikkelye értelmében a jelölteknek a választói névjegyzékben szereplő választópolgárok legalább egy százalékától kell támogatói aláírásokat szerezniük (ez Bukarest esetében 18 ezer aláírás), de községek esetében nem kevesebb mint 100, városok esetében 500, megyei jogú városok, Bukarest kerületei, illetve Bukarest esetében pedig 1000 támogatói szignót kell bemutatnia.

Avram azon az alapon támadta meg ezt a cikkelyt, hogy az új párttörvény értelmében pártalapításhoz már három támogatói aláírás is szükséges. Avram arra hivatkozott, hogy a pártbejegyzéshez korábban megkövetelt 25 ezer aláírás is alkotmányellenesnek bizonyult, és emiatt tavaly a parlament olyan párttörvényt hozott, amely alapján most már három választó is alakíthat pártot Romániában. Avram egyúttal a 101. cikkelyt is megtámadta, amely kimondja, hogy az a jelölt nyeri meg a polgármester-választást, aki a legtöbb szavazatot megszerzi, második fordulót csak szavazategyenlőség esetén írnak ki.

Mint ismeretes, a kétfordulós önkormányzati választás visszaállítását a 2012-ben bevezetett egyfordulós helyett a Nemzeti Liberális Párt szorgalmazta, azzal próbálva érvelni, hogy az egyfordulós voksolás alkotmányellenes, mivel nem reprezentatív, lévén hogy nem a többség által megszavazott jelölt nyer. Ugyanakkor igyekezete hátterében minden bizonnyal az állt, hogy attól tartott: mivel a hivatalban lévő polgármesterek általában esélyesebbek, a több elöljáróval rendelkező Szociáldemokrata Párt kerülhet ki győztesen a megmérettetésből.

Mint arról korábban beszámoltunk, Dacian Cioloş miniszterelnök is elutasította a PNL kérését, miután a parlamenti pártokkal a témában folytatott egyeztetésen kiderült: a liberálisok javaslatát nem támogatja a többség. Az önkormányzati választást június 5-én tartják, a kampány holnap kezdődik.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 13., szombat

A fővárosi kórházban történt halálesetek kivizsgálását sürgeti a Bukaresti Orvosi Kamara elnöke

A Bukaresti Orvosi Kamara elnöke, Cătălina Poiană szombaton a Facebook-oldalán közölte: reméli, hogy a Sfântul Pantelimon Kórházban történt halálesetek kivizsgálása minél hamarabb lezárul, és a vizsgálat eredményeit nyilvánosságra hozzák.

A fővárosi kórházban történt halálesetek kivizsgálását sürgeti a Bukaresti Orvosi Kamara elnöke
2024. április 13., szombat

Luminița Odobescu külügyminiszter szerint Ukrajna akarja leginkább a békét

A román és az ukrán nép közötti szilárd kapcsolatok újbóli megerősítésének nevezte pénteken Luminița Odobescu külügyminiszter, hogy Bukarestben tartják értekezletüket az Ukránok Világkongresszusának vezetői.

Luminița Odobescu külügyminiszter szerint Ukrajna akarja leginkább a békét
2024. április 12., péntek

Kiskorú diákjával létesített intim viszonyt egy idős bukaresti tanár

Őrizetbe vettek 24 órára egy 62 éves bukaresti tanárt, akit azzal gyanúsítanak, hogy viszonya volt egy kiskorú diáklánnyal.

Kiskorú diákjával létesített intim viszonyt egy idős bukaresti tanár
2024. április 12., péntek

Mégsem a gyógyszer helytelen adagolása miatt haltak meg a bukaresti kórház páciensei?

A bukaresti Sfântul Pantelimon kórháznál elrendelt vizsgálat az első eredmények szerint nem tárt fel olyan adatokat, amelyek az intenzív osztályon elhunyt betegek félrekezelésére utalnának – nyilatkozta Bogdan Socea, az egészségügyi intézmény menedzsere.

Mégsem a gyógyszer helytelen adagolása miatt haltak meg a bukaresti kórház páciensei?
2024. április 12., péntek

Bár több mint 7,5 millió ukrán menekült érkezett, alig több mint 150 ezren kértek romániai tartózkodási engedélyt

Márciusban Románia 2070 tartózkodási engedélyt adott ki az ukrajnai háború elől menekülő, ideiglenes védelemben részesülő külföldiek számára, az ilyen jogcímen kiállított dokumentumok száma 2022. március 18. óta elérte az 158 112-t.

Bár több mint 7,5 millió ukrán menekült érkezett, alig több mint 150 ezren kértek romániai tartózkodási engedélyt
2024. április 12., péntek

Hat hónap felfüggesztett börtönbüntetésre ítéltek egy volt igazságügyi minisztert

Hat hónap felfüggesztett börtönbüntetésre ítélte pénteken a mangaliai bíróság Monica Macovei volt igazságügyi minisztert gondatlanságból elkövetett testi sértés miatt.

Hat hónap felfüggesztett börtönbüntetésre ítéltek egy volt igazságügyi minisztert
2024. április 12., péntek

Felmérés: Nem terem babér a PSD-nek és a PNL-nek, Geoană és Simion juthat az elnökválasztás második fordulójába

Labdába sem rúghatnának a bukaresti kormánykoalíciót alkotó pártok, a Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökei, ha elindulnának az idei államfőválasztáson – derül ki egy friss felmérésből.

Felmérés: Nem terem babér a PSD-nek és a PNL-nek, Geoană és Simion juthat az elnökválasztás második fordulójába
2024. április 12., péntek

Iohannis elmagyarázta, miért nem sikerült elég pénzt költeni védelemre

Romániának a magas infláció okozta költségvetési problémái, illetve külső okok miatt nem sikerült tavaly év végéig a védelemre előirányzott (a GDP 2,5 százalékát kitevő) teljes összeget elköltenie – mutatott rá Klaus Iohannis államfő csütörtökön.

Iohannis elmagyarázta, miért nem sikerült elég pénzt költeni védelemre
2024. április 11., csütörtök

A szülési szabadságon lévő kismamáknak nem fog kelleni 10 százalékos egészségügyi szolgáltatási járulékot fizetniük

Csak a gyakori, illetve karantént igénylő betegségekben szenvedőknek és a betegség miatt 25 százalékkal csökkentett munkaidőben dolgozó alkalmazottaknak kell majd 10 százalékos egészségügyi szolgáltatási járulékot (CASS) fizetniük.

A szülési szabadságon lévő kismamáknak nem fog kelleni 10 százalékos egészségügyi szolgáltatási járulékot fizetniük
2024. április 11., csütörtök

Iohannis a NATO-főtitkári tisztség megpályázása kapcsán: nincs jelentősége annak, hogy a jelölésem hány tagállam támogatja

Klaus Iohannis államfő csütörtökön Vilniusban a sajtónak elmondta, hogy a Három Tenger Kezdeményezés csúcstalálkozójának keretében NATO-val kapcsolatos kérdésekről a főtitkári posztra való bejelentkezéséről is tárgyalt.

Iohannis a NATO-főtitkári tisztség megpályázása kapcsán: nincs jelentősége annak, hogy a jelölésem hány tagállam támogatja